Loading…

Alois Sečkár: Pozvánka na komisi rozvoje

V pondělí 2. října od 16:00 se na Nuselské radnici (Táborská 500, Praha 4 – Nusle) uskuteční další jednání Komise územního rozvoje a výstavby. Tato odborná komise Rady MČ Praha 4 posuzuje a vyjadřuje se k chystaným stavebním záměrům a řeší další otázky spojené s územním plánováním a architekturou v Praze 4. Jednání komise jsou jako u všech ostatních komisí a výborů veřejná pro všechny občany. Pozvánku naleznete ZDE.

Na programu jsou tři body, které se týkají tří důležitých stavebních záměrů:

  1. Výstavba u Nemocnice Krč v souvislosti s plánovaným Metrem D – developerem by měl být poprvé představen zamýšlený stavební projekt na části území
  2. Lokalita Mezivrší v Braníku – projednání občanského podnětu na pořízení územní stuide
  3. Projekt Rezidence Park Kavčí Hory – informace o zpracování územní studie.

O prvně jmenovaném projektu se v médiích hovořilo naposledy před prázdninami. Prezentace studie mířila v červnu na výbor pro dopravu na magistrátu, avšak jednání tehdy neproběhlo. Mělo by se také uskutečnit samostatné představení projektu s účastí veřejnosti, zatím je však toto první možnost seznámení se s chystanou zástavbou. Bude zajímavé sledovat, zda projekt respektuje závěry, které vzešly z připomínek občanů během tzv. Generelu veřejných prostranství, který na jaře pořádala radnice MČ Praha 4.

Mezivrší je již dlouho předmětem souboje mezi majitelem dosud volných pozemků a majiteli a obyvateli již postavených domů. V oblasti je již postavena celá řada bytových domů, prý by se však mohly vejít ještě další. Občané dosud úspěšně vzdorovali a soudy jim dávaly za pravdu, nedávno se rozběhlo další kolo. Zástupce místních pan Luboš Dopita argumentuje například starým usnesením radnice, podle kterého jsou všechny pozemky v okolí veřejnými prostranstvími a tudíž se s nim má podle toho zacházet. Řešení vidí ve zpracování územní studie, která dá jasnou odpověď co ano a co nikoliv. Tento požadavek vznesl opakovaně na zářijové komisi rozvoje a poté znovu v rámci interpelace na zastupitelstvu. Nyní se tedy tato žádost bude projednávat v komisi oficiálně.

Výstavba na Kavčích Horách hýbe Prahou 4 již delší dobu. Projekt pěti vysokých věží, o kterých mnozí tvrdí, že nepřijatelným způsobem narušuje panorama hlavního města, se mimo jiné zajímá i UNESCO a dokonce prý Praze hrozí vyškrtnutí z jeho seznamu. Věc zajímá také opozici v Praze 4, která se však snaží tento bod prosadit na jednání Zastupitelstva opakovaně marně. Proti výstavbě se aktivovaly místní občanské spolky, které prozatím nebyly příliš spokojeny s postupem radnice. Před prázdninami investor Central Group všechny nepříjemně překvapil, když nechal rozběhnout řízení EIA (posouzení vlivu na životní prostředí), do kterého pak Praha 4 jen obtížně stíhala sestavit stanovisko s připomínkami. Před několika dny se však objevila zpráva, že bylo toto řízení na vlastní žádost společnosti Central Group ukončeno. Uvidíme, jaké novinky budou k dispozici v pondělí a co se bude dít dál.

Pondělní jednání komise bude každopádně velmi zajímavé.

Napsat komentář