Loading…

Alois Sečkár: Zastupitelstvo (v)zrušuje Výbor pro energetické úspory

Abych uvedl nadpis na pravou míru: Zastupitele vzrušoval Výbor pro energetické úspory tak dlouho, až ho na svém posledním jednání konečně zrušili. Je to skoro škoda, protože s Výborem byla legrace. Na druhou stranu křiklavější případ politické trafiky než uvolněné předsednictví tohoto orgánu pro zastupitele Ivo Vaňka (STAN/Tučňák) aby člověk pohledal. Oficiálním důvodem pro zrušení, které přednesl radní Jaroslav Míth (ODS), bylo tvrzení, že opatření pro energetické úspory by se už nestihla realizovat do konce volebního období. Filip Vácha (TOP 09) však v rozpravě poznamenal, že nejen, že výbor nerealizuje opatření do voleb 2018, ale nerealizuje je nikdy, jelikož žádná nejsou. A Petr Horálek (ČSSD) navrhl přidat k usnesení o zrušení dovětek „z důvodu nulového přínosu po celou dobu existence“. To však neprošlo a musíme se spokojit s lakonickým konstatováním, že zastupitelstvo výbor zrušuje.

To bylo svým způsobem jediné podstatné rozhodnutí listopadového zastupitelstva Prahy 4. Program jednání je stále kratší a stejně tak doba jednání (tentokrát 3 hodiny a 20 minut včetně několika oblíbených přestávek). Držela se minuta ticha za nedávno zesnulého čestného občana Prahy 4 profesora Eduarda Kuhna. Upravily se výše odměn za činnost a cestovních náhrad pro zastupitele, radní a členy výborů a komisí, přičemž to byla formalita vyplývající ze zákona. Souhlasilo se s nabytím pozemku a svěřením druhého do správy, nesouhlasilo se s nákupem jedné garáže a jiná se naopak prodala. Byly schváleny dvě splátkové dohody s dlužníky obecního nájmu, což je další formalita předjednaná v rámci komise pro pohledávky, a došlo k technické úpravě rozpočtu u jednoho grantu, kde se náklady na mzdy pro zaměstnance na plný úvazek převedly do nákladů na mzdy pro pracovníky na dohodu.

Tím končí výčet výstupů, kvůli kterým se na více než 3 hodiny sešlo 40 lidí (asi 60, pokud započítám i pracovníky úřadu). Samozřejmě se mluvilo i o dalších věcech, ale zůstalo už pouze u mluvení. Jako vždy se na program nedostaly žádné body navrhované opozicí. A tak stále nemáme přímý přenos z jednání jako jiné civilizované obce (možná je schválně, aby se předcházelo zdravotním potížím u občanů, které by napadlo na to koukat), nemáme nové čestné občany (bod byl v září přerušen, ale nyní se na pozvánce neobjevil), nemáme zprávy o posledním vývoji kolem výstavby na Kavčích horách (již tradičně navrhovaný bod a stejně tradičně odmítaný), ani nevíme, jaká je situace v Branickém divadle.

Víme jen to, že vedení divadla dluží nespokojeným hercům peníze, že se kvůli tomu zrušila snad až čtvrtina představení, že kontrolní výbor zastupitelstva řeší v této věci 10 stížností a že radní pro kulturu Adéla Gjuričová (Trojkoalice) hlasovala proti, když se před rokem a půl nájemce vybíral. Do podrobností však nikdo z vedení Prahy 4 zabíhat nechtěl, takže bod nebyl otevřen a řádně projednán. Tak to dopadá, když se při pronájmu obecního majetku nepostupuje transparentně.

Zastupitelstvo Prahy 4 by se letos mělo sejít ještě jednou a schválit rozpočet na rok 2018.

Napsat komentář