Loading…

Alois Sečkár: Mikuláš nadělil Praze 4 rozpočet

Ve středu 6. prosince se konalo poslední jednání Zastupitelstva MČ Praha 4 v roce 2017. Logicky bylo na programu schvalování rozpočtu, který byl koaliční většinou přijat. Naopak se nepotvrdily zkazky o chystaných změnách v koalici. Karel Šplíchal z ČSSD sice bod Odvolání Rady navrhl, ale byl to pouze planý pokus – do čtvrtečního deníku Metro to sice dotáhl, šanci na úspěch však neměl.

Stejně se vedlo i všem ostatním opozičním návrhům na změny programu. Pod stůl spadlo jednání o přímém přenosu ze zastupitelstva (zato však máme svatosvatě slíbeno, že příští jednání v roce 2018 už streamováno bude), jednání o domově pro seniory Hudečkova, o hazardu v Praze 4 a o výstavbě na Kavčích Horách. Naproti tomu těsně prošlo zařazení bodu na jmenování Jaroslava Mítha (ODS) do pozice uvolněného radního (dosud byl radním neuvolněným, tj. s pracovním poměrem jinde).

Co se týká toho nejdůležitějšího, tedy rozpočtu, letos jsem na rozdíl od loňskanezvládl splnit svou povinnost hlídacího psa demokracie v Praze 4 a návrh nestihl prostudovat a okomentovat. Mohl jsem tedy jen sledovat dění. V makro-pohledu se vůbec nic nezměnilo – rozpočet má opět výrazně vyšší výdaje než příjmy (994 ku 721 milionům), ale jako obvykle zbyly peníze narozpočtované na rok 2017, takže se nijak nezadlužíme. A na konci roku nejspíš opět mnoho milionů z investičních akcí zůstane, protože jejich realizace je v mnoha případech ve hvězdách.

Zaujala mě starostova informace, že o 4 miliony narůstá dotace na výkon státní správy, ale že to pořád nestačí a Praha 4 musí doplácet ze „svého“. Celkem jde na státní správu dobrá desetina výdajů. Už je líp? Přinejmenším na zdvižené obočí je fakt, že si Rada vyhradila právo rozhodovat až o 10 milionových budoucích změnách bez souhlasu Zastupitelstva, návrh snížit tuto částku alespoň na 5 milionů neprošel. Nezbude než sledovat, zda a jak bude toto právo v příštím roce uplatňováno.

Opozičních návrhů se sešlo několik, ale podle očekávání nebyl žádný odhlasován. Jan Schneider (Pro Prahu) vytkl v rozpravě kolegům, že se neúčastnili pracovních schůzek a jednání finančního výboru a jejich návrhy nezazněly nikdy dříve, ačkoliv to dříve bývalo zvykem. Strhla se diskusní přestřelka zejména s TOP 09, jejíž členové hájili právo zastupitelů projednávat rozpočet transparentně na zastupitelstvu a nikde jinde. Toto právo nezpochybňuju, ale soudnému člověku musí být jasné, že za dvě hodiny jednání na zastupitelstvu se nic zodpovědně projednat nedá. A taky že buďto chci nějakou změnu prosadit, protože je dobrá pro Prahu 4 – a v takovém případě si ji jdu předjednat, nebo se o to alespoň pokusím, anebo mi jde jen o vlastní zviditelnění a politické body – potom návrh utajím a vybalím až na zastupitelstvu, kde sice vím, že téměř jistě neprojde, ale dá mi to šanci napsat o tom další kritický článek. Na mě takový výkon mandátu dojem nedělá. Samozřejmě jsem si za to již vyslechl obvinění z bratříčkování s vedením radnice.

Připadá mi, že jsou jednání poslední dobou kratší a kratší. O rozpočtu se jednalo nějaké dvě hodiny. To se může zdát hodně, ale s ohledem na to, že jen máloco může být pro obec důležitější, a vzhledem k historické zkušenosti z mnoha jiných jednání, to moc není. Celé zasedání netrvalo ani pět hodin, a to byla nejméně hodina z toho spolykána řadou oblíbených přestávek.

Rozpočet prošel v 15:34, pro bylo 25, proti 7 a zdrželo se 9 zastupitelů. Zbylé dvě hodiny dvacet do konce se toho už moc zajímavého nestalo. Byly nějaké přestávky, prodaly se nějaké byty, nekoupila se garáž, poskytla se dotace Thomayerově nemocnici, kosmeticky se upravila dotační smlouva se sportovním oddílem Spartak Praha 4 a Jaroslav Míth byl uvolněn do funkce radního na plný úvazek. O menší rozruch se postarala Lucie Michková (ODS), když coby předsedkyně výboru pro bezpečnost oznámila konec současné tajemnice výboru a požádala o zvolení nové tajemnice aklamací. To ostatní zastupitele trochu vyděsilo, vzali si přestávku, po níž byl návrh stažen. Výbor pro bezpečnost tedy nejméně do příštího jednání zastupitelstva nemá tajemníka a nemůže moc dobře pracovat.

V závěrečných interpelacích se Petr Kučera (TOP 09) ptal na plán oprav chodníků a silnic na Sídlišti Krč a sídlišti Antala Staška, Patrik Šebesta (TOP 09) se zajímal o přípravy rady na implementaci GDPR směrnice od května 2018, Jiří Bodenlos (ČSSD) chtěl znát termín zavedení parkovacích zón v Praze 4 (dle magistrátu polovina roku 2018), Pavel Caldr (Pro Prahu) popřál všem k Vánocům a Petr Horálek (ČSSD) jednak poděkoval radnici a zástupkyni starosty Ivě Kotvové (Zelení) za rychlou pomoc bezdomovci a poté si vyžádal veškeré náklady spojené s existencí minule zrušeného Výboru pro energetické úspory.

Čtenářům mých reportů přeji krásné Vánoční svátky a úspěšný start do nového roku 2018.

Napsat komentář