Loading…

Sokolské šibřinky v Krči, tradice stará 120 let

V sobotu 5. února 1898 ožil společenský sál hotelu Klimeš v Dolní Krči nebývalou slávou. Místní sokolská jednota, která nedávno oslavila 5. výročí své existence, zde pořádala první masopustní šibřinky nazvané „V říši Krakonošově„. Byla to velká sláva. Nebyla to první společenská akce, kterou sokolové z Krče uspořádali, ale naprosto jedinečná byla v tom, že se tehdy poprvé v historii obou krčských obcí (Horní a Dolní) svítilo elektrickým proudem. Zapůjčení potřebného vybavení zajistil bratr H. Keller.

Samotné sokolské šibřinky jsou ještě starší. Do praxe tuto tradici zavedl jeden z otců zakladatelů Jindřich Fügner. Měl zájem, aby „členové Sokola i mimo cvičiště se scházeli, blíže se poznali a takto přátelským svazkem k sobě přilnuli“. Chtěl proto vytvořit nějakou novou a originální společenskou událost. Kolega Miroslav Tyrš mu poradil s názvem. Jungmannův slovník výrazu šibřinky přisuzuje význam „frašky, šašky, žerty“. Slovo šibřiti znamená „žertovat, veselit se“ a patrně pochází z německého schabernack. To se do období únorových karnevalů a masopustních veselic docela dobře hodilo.

Některé prameny uvádějí, že šlo i o reakci na zákaz pořádat sokolský ples, proto se místo toho uspořádala „náhradní“ akce. Pokaždé byl určen motiv a téma, kterému se přizpůsobovaly kostýmy hostů. Šibřinky se brzy rozšířily a převzaly je i jiné spolky. Staly se rovněž jedním z prvků národního obrození, protože šlo o akce, na kterých se mluvilo výhradně česky, čeština byla také na všech tištěných materiálech. Namísto německých valčíků dominovala česká polka. Tento rozměr se po vyhlášení samostatného Československa vytratil, oblíbené akce se však pořádat nepřestaly.

Šibřinky se tak nejen v krčské sokolovně slaví až do dnešních dnů. A ty nejbližší jsou za dveřmi. Proběhnou v pátek 16. února od 20:00. Letošní téma je „Moře a pláž„. Přijďte se podívat a pobavit, hraje kapela Živý jukebox.

Vstupenky je možné pořídit v sekretariátu TJ Sokol Praha-Krč (Za Obecním úřadem 354/7 , 140 00 Praha 4 – Krč). Informace na tel. čísle 737 336 601.

Zdroj Zdroj

Napsat komentář