Loading…

Alois Sečkár: Budějovická mimo provoz

Dnes jsou to čtyři měsíce od chvíle, kdy byl uzavřen jižní výstup metra Budějovická a přilehlá pasáž. Rozhodl o tom posudek statika, který stav konstrukce označil za havarijní a stavební úřad následně nařídil její uzavření. Od té doby mají tisíce a tisíce lidí denně problémy s cestou do zaměstnání, do školy, na nákupy, na úřad Prahy 4, za lékařem atd., jelikož uzavřené místo musejí složitě obcházet. Davy se tísní na jediném severním schodišti do metra a každého čeká dlouhá pěší obchůzka.

To začalo 19. ledna. Do dneška se nestalo prakticky NIC. Pod konstrukcí sice přibyly podpěry, vstup je však přehrazen ploty a zakázán stále. Magistrát, kde má věc v gesci radní pro majetek Karel Grabein-Procházka (ANO), vyhlásil, že terasa se musí zbourat, což prý potrvá půl roku. Jelikož se proti bourání zvedl odpor architektů, zatím nikdo na nic nesáhl (nebo to aspoň není vůbec vidět). Prý se teď čeká na ministerstvo dopravy, které řeší odvolání proti prvotnímu rozhodnutí o uzavření. Přizvaní oborníci vč. týmu z ČVUT mezitím několikrát prohlásili, že stav konstrukce je dostatečně bezpečný, aby mohla být otevřena. Náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) o to požádal, stejně tak to požaduje Praha 4. Zůstává však jen u proklamací, čas plyne, a lidé mezitím denně klopýtají okolo.

Politici krčí rameny a hází odpovědnost na někoho jiného. Podle mého zcela chybí skutečný zájem a tah na bránu v zájmu občanů. Kdybych byl starostou Prahy 4, svolal bych neprodleně společné jednání s majitelem DBK, Českou Spořitelnou, potažmo dalšími vlastníky nemovitostí, kterých se omezení dotýká. Jeho výsledkem by byla dohoda o společných zájmech a mandát pro starostu tyto zájmy hájit. Dohodu bych si nechal potvrdit zastupitelstvem a poté bych s ní otravoval na magistrátu tak dlouho, dokud by se situace nevyřešila. A to mi věřte, že když se do věci opakovaně vrtá, tak se najednou leccos vyřeší.

Problém je, že starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Zelení) je zároveň členem koalice na magistrátu, a proto se logicky nemůže do svých partnerů příliš strefovat. To se projevilo i na posledním jednání zastupitelstva, kde ODS navrhovala zařazení bodu Budějovická na program jednání, což neprošlo i díky zdržení se Petra Štěpánka. Zároveň však uznávám, že i kdyby se bod projednával, nic jiného než „musíte být trpěliví, pracujeme na tom“bychom se nejspíš nedozvěděli.

Nicméně jednu věc by Praha 4 udělat mohla – usnadnit lidem na Budějovické cestování. Změnit dočasně trasování autobusů tak, aby se dalo pohodlně přejet od polikliniky k severnímu vstupu do metra a naopak. Mohla si na to sednout komise dopravy a ve spolupráci s Dopravním podnikem probrat varianty, protože jednoduché řešení neexistuje. Třeba šlo i zeptat se lidí přímo na místě, jaké jsou jejich potřeby a přání. A výsledkem toho všeho by bylo alespoň dílčí zlepšení stavu. Jediné přijaté dopravní opatření je však pouze posun zastávky autobusu 193 u Nemocnice Krč, aby se dalo snáze přestupovat na autobusy jedoucí na Kačerov. Kolem Budějovické se nezměnilo nic a nezdá se, že by někdo na něčem pracoval. A to je jednoznačně chyba vedení městské části.

Obávám se, že až do voleb se už situace příliš nezmění. Přestože situace na Budějovické denně negativně ovlivňuje tisíce lidí, není to pro vládnoucí politiky téma k řešení. Nebo snad při svých pokusech o řešení narážejí na nepřekonatelné byrokratické překážky? Může to tak být i tak, ale člověka šlapajícího do schodů to nejspíš příliš nezajímá. Časem si možná všichni zvyknou a zapomenou, že to kdysi také fungovalo.

Vyšlo na blogu autora

Napsat komentář